Kutü’l-Amâre Zaferi’nin Osmanlı Devleti’ndeki Yansımaları

Kutü’l-Amâre Zaferi’nin başta İstanbul olmak üzere Osmanlı Devleti’nin pek çok şehrinde Türk halkını sevince boğduğuna dair gazetelere yansıyan oldukça önemli sayıda haber bulunmaktadır. Bunlara baktığımızda;

İkdam Gazetesi 1 Mayıs 1916 tarihli nüshasında, “Kutü’l-Amâre’nin Sukutu Hakkında; Kahraman Ordumuzu Tes’id” başlığıyla yayınladığı haberde; “Dün gece İstanbul itfaiyesi ve merkez muhafız taburları efradı ellerinde meşaleler bulunduğu ve önlerinde askeri bando muzikeleri…” şeklinde yapılan kutlamalar hakkında bilgi vermiştir.

Tercüman-ı Hakikat Gazetesi’nin 29 Nisan 1916 tarihli nüshasında yer alan habere göre; Kutü’l-Amâre Zaferi, Edirne’yi sevince boğmuştur. Özellikle okullardaki öğrenciler bu zafere çok sevinmişlerdir. Haber söz konusu gazetede şöyle yer almıştır; “İngiliz çetesinin iflasını ilan eden büyük muzafferiyetimiz pek azim-i sürur-u mucip olmuştur. Şehri derhal donatmıştır. Bilhassa mektepler pek parlak tezahüratta bulunmuştur”

Kut'ül Amare Zaferi

Kut’ül Amare Zaferi

Towsend’in teslimi ve vilayette sürur” başlığıyla 1 Mayıs 1916 tarihli Tecüman-ı Hakikat Gazetesi’nde yayınlanan haberde ise; Kutü’l-Amâre Zaferi’nin Osmanlı ülkesindeki yansımaları şehir ve kasabalardan gelen kutlama telgraflarıyla ile okuyucuya şöyle anlatılmaktadır;

Kirmasti Kasabası’nda söz konusu teslimiyet haberi üzerine kasaba kısa sürede bayraklarla donatılmış ve ahalinin sevinci sabaha kadar sürmüştür.

Konya’da da benzer sevinç gösterileri yapılmış ve şehir bayraklarla donatılmıştır.

Burdur’dan bildirildiğine göre; söz konusu zafer haberi şehri sevince boğmuş, Burdurlular kahraman Türk ordusuna duacı olduklarını bildirmişlerdir.

Gerede; kasabadan gönderilen telgrafa göre; Geredeliler kısa bir süre önce Padişahın tahta geçmesinin yıl dönümü nedeniyle kutlama yapmışlarken, Kutü’lAmâre Zaferi haberinin de gelmesiyle bayram üstüne bayram yapmışlardır.

Kütahya; şehirdeki sevinci dönemin belediye reisi Said Bey, 3 Mayıs 1916 tarihli İkdam Gazetesi’ne gönderdiği ve Türk Ordusunu tebrik ettiği telgrafta anlatmaktadır. Kütahya halkı hamd ve şükran duyguları ile zafer haberi üzerine geceli gündüzlü kutlama yapmıştır.

Kutü’l-Amâre Zaferi ile ilgili olarak dönemin basınında şehir ve kasabalardan gelen söz konusu telgraf haberlerinin yanında Osmanlı Devleti’nin müttefiki ülkelerin devlet erkânından gelen gönderilen kutlama telgrafları da bulunmaktadır. İkdam Gazetesi’nin 2 Mayıs 1916 tarihli nüshasında Berlin’de Almanya Meclis Başkanı Doktor Kempef ’in İstanbul’daki Meclis’i Mebusan Reisi Hacı Adil Bey’e gönderdiği telgraf bunlardan biridir. Doktor Kempef bu telgrafında; Osmanlı Devleti’ni tebrik ettiğini belirterek; bu zaferin Alman ve Türk milletini ve müttefiklerini birbirine bağladığını ve “..sadık silah arkadaşlığını” sevince boğduğunu ifade etmiştir. Bu telgrafa cevaben Meclis’i Mebusan Reisi Hacı Adil Bey’in Doktor Kempef ’e yazdığı ve aynı tarihli İkdam Gazetesi’nde yer alan telgrafta da; müttefik memleketlerin müşterek ve haklı gayelerini gerçekleştirmek uğrunda kazanılan zaferden dolayı kutlama için teşekkür edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site İçi Arama
Reklam
Reklam

Kut'ül Amare Asla Unutulmayacak! - www.kutulamare.gen.tr