Kut’ül Amare Neresi?

Kut’ül Amare neresi sorusunun en güzel cevabı; “Türklerin tarihi zaferinin gerçekleştiği bir cenk meydanıdır” olsa gerek. Ancak Mezopotamya’da bulunan Kut’ül Amare‘nin coğrafi konumunu da incelemek gerekir zira Kut’ül Amare neresi sorusunun coğrafya bilimindeki cevabı burada saklıdır.

Kut’ül Amare Konumu

Kut’ül Amare neresi sorusunun coğrafya bilimi açısından cevabı:

Kut’ül-Amare; Dicle nehri kenarında kurulmuş, 3 tarafı nehirle çevrili bir kasabadır. Etrafındaki arazi düz ve geniştir. Etrafta bitki yoktur.  Kut’ül Amare kasabası, Irak’ın Bağdat ilinin 170 km güneyinde bulunur. Kasaba Basra Körfezininde 350 km kuzeyinde yer almaktadır. Kut’ül Amare kasabası 1915 sayımı verilerine göre 6.500 kişilik bir nüfusa sahipti. Türk kuşatması sırasında 3 tarafı suyla çevrili oluşu, nehrin bol su taşıması savunmada kolaylık sağlamışsa da nehirden yeterli geçiş vasıtalarına sahip olmayan İngilizlere kasabadan bu yönde bir çıkış imkanı vermemiştir.

Kut’ül Amare kasabasının bir diğer adı da Medinetülküt’tür. Kasaba Bağdat ve Amare vilayetlerinin arasında yer almaktadır.

Kut'ül Amare Haritası

Kut’ül Amare Haritası

Kut’ül Amare Kuşatması ve Konumu

Townshend, Kut’ül-Amare’nin elde tutulmasıyla Türklerin Dicle nehrinden güneye doğru yapacağı harekatın önünü keseceğini, böylece Türklerin Irak’ın güneyini ele geçirmelerine engel olacağını, lrak’a, rahatça takviye kuvvetlerinin gelmesini sağlayarak İngiliz Irak Ordusu Komutanı General Nixon’a zaman kazandıracağını ve bu kuvvetler sayesinde kuşatmadan kurtulacağını düşünüyordu.

25 Aralığa kadar yapılan başarısız saldırılar Türklere Kut’ül-Amare’nin kolayca ele geçirilemeyeceğini gösterdi. Bunun üzerine büyük saldırılardan vazgeçildi ve şehrin kuşatma sonunda teslim olmaya zorlanmasına karar verildi.

Türkler, Kut’ül-Amare’yi kuşatmış olmakla beraber önceliği kasabanın düşürülmesine değil, daha güneyden gelmekte olan İngiliz Kurtarma  Ordusu’nun durdurulmasına verdi. Ancak bu şekilde uzun muharebelerden ve İngiliz Kurtarma Ordusunun saldırı gücü Türkler tarafından kırıldıktan sonra, açlıktan dolayı iyice çaresiz kalan Kut’ül-Amare garnizonu teslim olmak zorunda kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site İçi Arama
Reklam
Reklam

Kut'ül Amare Asla Unutulmayacak! - www.kutulamare.gen.tr