Kut’ül Amare Esirlerinin Son Günleri

11 Kas 17 Genel

Bu yazıdaki tüm bilgiler Kut’ül Amare’de esir düşen İngiliz Binbaşı E.W.C. SANDES’in günlüğünden alınarak derlenmiştir. 

Kastamonu’da kaçma girişiminde bulunup da yakalanan ve Yozgat’a gönderilen Yüzbaşı Sweet 1918’de İspanyol Gribinden öldü. Bu firar girişiminden sonra Kastamonu’daki esirlerin tümü Çankırı’ya nakledildi. Daha sonra bazıları Yozgat’a bazıları da Afyon’a gönderildi. Sonbahar (1917) geldi ve Eylülde Türkler isteyenlerden küçük bir grubun diğer esir kamplarına gidebileceğini bildirinceye kadar monoton bir hayat içinde yediler, içtiler, oynadılar, uyudular ve rakı ile derin acılarını bastırmaya çalıştılar. Sadece Yarbay Chitty ve Yarbay Harward generallerin tutulduğu Bursa’ya gitti.

Kutulamare - Sandes

Kutulamare – Sandes

Sandes dahil 20 subayın Afyonkarahisar’a gitmesine izin verildi. Mülazım Hasan Efendi’nin sorumluluğunda 19 Ekim 1917’de yola koyuldular. Kara yoluyla Ankara’ya oradan trenle 1 Kasım 1917’de Afyonkarahisar’a vardılar.

Kut’ül Amare Esiri Binbaşı Sandes, Afyonkarahisar’da iken Yozgat’ta kalan bir grup İngiliz subayının kaçış öyküsünü de vermiştir. Buna göre, 7/8 Ağustos 1918 gecesi 25 İngiliz subayı ve bir emir eri Yozgat’taki kamptan kaçtı ve gruplar halinde farklı yönlere gittiler. Sonradan 8 kişi hariç hepsi yakalandı. Kaçanlar Akdeniz kıyılarına ulaştı ve oradan memleketlerine vardılar. Yozgat’ta 26 İngiliz esirinin kaçmasından sonra kalanlar yakından takip edildi. Ekim başında İspanyol nezlesi kampı sardı. Hatta hastalık bütün şehri sardı ve sakinlerinin yüzlercesi birkaç hafta içinde öldü. Ekimin ortasında hastalık zirvesine ulaştı. Beş İngiliz subay ve yedi emir eri gribe yenik düştü ve Ermeni mezarlığına gömüldü.

Mondros Ateşkes Anlaşması’nın imzalanmasından sonra Sandes 6 Kasım 1918’de İzmir’e gitmek üzere Afyonkarahisar’dan ayrıldı. 13 Kasım’da İskenderiye’ye gitmek üzere gemiye bindi ve 16 Kasımda yola çıktı. Böylece onun ve diğer esirlerin Türkiye’deki esaret günleri sona ermiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site İçi Arama
Reklam
Reklam

Kut'ül Amare Asla Unutulmayacak! - www.kutulamare.gen.tr