Alman Basınında Kut’ül Amare Zaferi

Osmanlı’nın büyük müttefiki ve stratejik ortağı olan Alman İmparatorluğu şehirlerinde çeşitli kutlamalar ve sevinç gösterileri yapılmıştı. Almanlar Türklerin kazandığı zaferi önemsemiş hatta biraz da sahiplenmişlerdi. Kuşatma günlerinde bölgede bulunan ve 6. Ordu’nun kumandanlığını yürüten Goltz Paşa’nın bu zaferi göremeden vefat etmesine çok üzülmüşlerdi. Berlin’deki Osmanlı büyükelçiliği önünde çeşitli gösteriler yapılmış  ve Türk ordusu selamlanmıştı.

Goltz Paşa

Goltz Paşa

Milli Ajans’ın Alman basınından derlediği haberlerde; zorlu ve çetin iklim şartlarını hüküm sürdüğü Irak Cephesi’nde devam eden harp silsileleri içerisinde Kutü’l Amare Zaferi’nin Osmanlı askerinin metaneti ve kahramanlığı sayesinde kazanıldığı vurgulanmıştı. Alman matbuatında zafere dair geniş makaleler neşredilmiş ve İngiliz gururunun nasıl kırıldığı ifade edilmiştir.

Berliner Tageblatt gazetesi Osmanlı ordusunu tebrik ettikten sonra “Türklerin, en büyük düşmanlarını çölün kum deryalarına ve Dicle nehrinin bataklıklarına gömdüklerini” ve böyle bir milletle müttefik olmaktan duydukları memnuniyeti ifade etmişti.

Berliner Tageblatt Gazetesi

Berliner Tageblatt Gazetesi

Frankfurter Zeitung gazetesi ise “müstesna bir deha tarafından komuta edilen Osmanlı ordusunun askerleri olağanüstü cesaretleri ve hür türlü zorluğu aşan metanetleri sayesinde Çanakkale’de olduğu gibi Irak’ta da kahramanca savaşması sayesinde bu zafer kazanılmıştır ifadelerine” yer vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site İçi Arama
Reklam
Reklam

Kut'ül Amare Asla Unutulmayacak! - www.kutulamare.gen.tr